İngiltere basını: Türkiye’nin uluslararası rolü artıyor

Başta bölgesinde olmak üzere küresel ölçekte her geçen gün ağırlığını daha fazla hissettiren Türkiye, Şanghay İş Birliği Örgütü’ne üyeliği tartışıyor.

İngiltere merkezli Middle East Eye, konuyu “NATO mu, Şanghay İş Birliği Örgütü mü? Erdoğan her ikisinden de yana” başlıklı haberinde ele aldı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, önümüzdeki haftalarda hem Batılı hem de Asyalı aktörlerle yeni ilişkiler geliştirmek üzere düzenlenecek zirvelere katılacağı belirtildi.

Erdoğan’ın zirveler diplomasisi

Erdoğan, önce İspanya’ya gidecek. Ardından İtalya’da düzenlenecek G7 toplantısında yer alacak.

Kazakistan’da Şanghay İş Birliği Örgütü zirvesine, Azerbaycan’da Türk Devletleri Teşkilatı zirvesine ve sonrasında İngiltere’de Avrupa Siyasi Topluluğu toplantısına katılacak.

“Artan uluslararası rolünün başlıca örneği”

Analizde, “Erdoğan’ın mevcut ziyaret programı, Türkiye’nin artan uluslararası rolünün başlıca örneği.” denildi.

Batı’nın Türkiye endişesi

Gözlemci ülke olarak Türkiye’nin, Şanghay’ın tam üyesi olma konusunda istekli görüldüğü ancak bu isteğin Batı’da endişelere yol açtığı belirtilerek şöyle denildi:

Ankara’daki karar alıcılar, dünyaya Türkiye’nin çıkarları merceğinden bakıyor. Türkiye, ‘360 derece diplomasi’ yolunu izliyor. Asya’nın büyüyen ekonomik gücünden mahrum kalmak istemiyorlar.

“Batı, Türkiye’ye daha fazla ihtiyaç duyuyor”

Öte yandan Türkiye’nin, güvenlik tüketicisi olmaktan güvenlik sağlayıcısı olmaya doğru evrildiğine işaret edildi.

Batılı müttefiklerin, Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan bu yana Türkiye’ye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğu kaydedildi.

Ankara’nın hedefi, çok taraflı oluşumlara katılmak

Ankara’nın ise Asya ile bağları güçlendirmeyi hedeflediği ve çok taraflı oluşumlara katılma amacı güttüğüne dikkat çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x