Kedi ve Köpek Mamalarının Dayanılmaz Derece Kötü Kokmasının Ardındaki İlginç Sebepler

Kedi ve köpek mamaları, bildiğimiz kadarıyla birçok tahıl ve protein içerir. Bunların yanında elbette katkı maddeleriyle de karşılaşmak mümkündür.

Ancak bu mamaların oldukça kötü kokmasına sebep olan şey aslında nedir?

Kedi ve köpek mamalarının oldukça kötü kokmasının birçok sebebi vardır.

Birçok kedi ve köpek maması; sığır, tavuk, balık, hindi ve kuzu gibi hayvansal proteinler içerir. Bu besinler, hayvanlar için oldukça değerli olsa da hayvansal proteinlerin doğal kokuları güçlü olabilir.

Örneğin balık ve çeşitli deniz ürünleri, kedi ve köpekler için harika bir protein ve omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Karaciğer ve böbrek gibi sakatatlar da besin açısından zengindir. Fakat bu besinler ister istemez ağır bir kokuya sahiptir.

Öte yandan bazı kedi ve köpek mamalarında kullanılan düşük kaliteli etler, kötü bir kokuya sahip olabilir. Yine mamanın bayatlaması da kötü kokunun habercisidir.

Bu dayanılmaz kokuların bir diğer sorumluları, yapay aromalar ve katkı maddeleridir.

Sentetik aromalar ve katkı maddeleri, köpek mamasının tadını güzelleştirebilir ancak bu maddeler ne yazık ki kötü kokar. Yine mamalarda kullanılan palatant isimli bir maddenin kokusu, kedi ve köpekleri cezbeder. 

Ancak bu maddenin bulunduğu mamalarda kötü bir koku kaçınılmaz sondur. Ayrıca mamalarda çeşitli dolgu maddeleri kullanılır. Bu maddeler; toynak, kıl ve boynuzlardan elde edilen proteinler içerir ve üstelik proteinlerde gübrelere de rastalanabilir.

Özetle tüm bu sebeplerden dolayı kedi ve köpek mamaları oldukça kötü kokar. Gerçi mamalarının nasıl koktuğunu esasen patili dostlarımıza sormamız gerek, öyle değil mi? 

Kaynaklar: Dog Walker Chiswick, Witzmart

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x